Przewóz drogowy materiałów wrażliwych

Kilka lat temu w Polsce w życie weszły nowe przepisy. Mowa tu o ustawie z dnia 9 marca 2017 roku o monitorowaniu drogowego przewozu towarów, które dotyczy towarów “wrażliwych”.

Czym właściwie są towary wrażliwe?

Są to wyroby narażone na wyłudzenia tudzież nielegalny obrót, co może skutkować zaniżeniem wpływów podatkowych do budżetu państwa. Obejmuje to:

– Oleje i tłuszcze roślinne,

– Oleje smarowe i preparaty smarowe, które mogą zostać wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych,

– Paliwa opałowe,

– Paliwa silnikowe i ich pochodne,

– Susz tytoniowy,

Wyroby zawierające alkohol etylowy (np. różnego rodzaju odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozpuszczalniki i rozcieńczalniki).

Systemem monitorowania nie są objęte przesyłki, które nie przekraczają 500 kg wagi oraz 500 litrów objętości. Ponadto, systemem nie zostały objęte również przesyłki wybranych materiałów w niewielkich opakowaniach jednostkowych, np. w przypadku olejów ropy naftowej do 11 litrów.

Monitorowanie przewozu materiałów wrażliwych

Zajmuje się tym Krajowa Administracja Skarbowa z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego SENT – System Elektronicznego Nadzoru Transportu. Przewóz takich towarów zarówno na terenie Polski, jak i przez terytorium naszego kraju musi zostać zgłoszony w rejestrze SENT.

Żeby zgłosić taki towar, należy założyć konto w systemie, a następnie wybrać formularz rejestracji dla przewozu towaru wrażliwego. Dokładny formularz jest zależny od kraju, w którym chcemy go wykonać. Wszelkie informacje dostarcza się manualnie, chociaż niektóre firmy korzystają ze specjalnych systemów TMS (Transport Management System), które obsługują zarówno organizację, jak i planowanie transportu.

Ponadto, przewoźnik ma obowiązek odpowiedniego wyposażenia pojazdu we właściwe urządzenia lokalizacyjne, przekazujące dane geolokalizacyjne do systemu. Na urządzeniu należy zainstalować oprogramowanie zewnętrzne – zewnętrzny system lokalizacji (ZSL). To właśnie to oprogramowanie na bieżąco gromadzi i przekazuje dane dotyczące lokalizacji pojazdu i pozwala na monitorowanie trasy.

WWS Sp. z o.o Sp. k. | Ksawerów 3, 02-656 Warszawa, woj.mazowieckie | E-mail: biuro@c-wws.com | Tel: 221100996
EnglishBrazil