Transport drogowy żywności

Należy do jednej z najbardziej wymagających dziedzin logistyki. Liczne regulacje i rygorystyczne normy sprawiają, że transport żywności nie należy do łatwych. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia bezpieczeństwa. W odróżnieniu od innych towarów, nie ryzykujemy wyłącznie uszkodzeniem produktów, ale również zdrowiem, a nawet życiem przyszłych konsumentów. Bardzo ważny jest czas. Praktycznie wszystkie produkty tego typu posiadają datę ważności. Z kolei inne, np. warzywa i owoce, może nie posiadają określonego czasu na spożycie, to ciągle muszą być dostarczone w możliwie jak najkrótszym terminie. To właśnie również produkty tego rodzaju potrzebują optymalnych warunków (temperatura, poziom wilgotności itp.) podczas przewozu.

Bezpieczny transport żywności – pojazdy

W przypadku transportu drogowego żywności wykorzystuje się pojazdy chłodnicze i grzewcze. Te z kolei możemy podzielić na pojazdy izotermiczne, chłodnicze oraz lodownie. Pojazdy chłodnicze posiadają zarówno izolowane ściany i dach, jak i dodatkowy system chłodzenia mechanicznego, który pozwala obniżyć temperaturę na czas podróży (np. agregat sprężarkowy). Lodownie również posiadają izolowane ściany, dach oraz system chłodzenia, ale inny niż agregat, czyli np. skroplone gazy czy lód. Z kolei izotermiczne nie posiadają własnego systemu chłodzenia, niemniej jednak mają izolowane ściany, co pozwala zachować optymalną temperaturę w środku.

Drogowy przewóz żywności a niezbędne regulacje

Przewoźnik musi spełnić określone wymogi

– Pojazd – musi zostać zatwierdzony przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny (w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego zarejestrowany również w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym). Dodatkowo musi być w pełni sprawny, a po każdym transporcie żywności – dokładnie czyszczony. Z uwagi na konieczność utrzymania temperatury na odpowiednim poziomie w przypadku pojazdów chłodzących konieczny jest również system monitorujący i zapisujący temperaturę w środku.

– Kierowca – musi posiadać aktualną książeczkę sanepidowską.

Ponadto, w przypadku materiałów pochodzenia roślinnego oraz płynów istnieją dodatkowe regulacje, takie jak wyłączność na przewóz żywności czy odpowiednie oznakowanie.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

WWS Sp. z o.o Sp. k. | Ksawerów 3, 02-656 Warszawa, woj.mazowieckie | E-mail: biuro@c-wws.com | Tel: 221100996
EnglishBrazil