Jak wybrać firmę spedycyjną?

Wybór dobrej firmy transportowej jest trudny. Informacje na stronach internetowych, opinie i polecenia nie zawsze ułatwiają wyszukanie sprawdzonego przewoźnika. Zanim więc podpiszesz zlecenie transportowe, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu firmy spedycyjnej.

Przeanalizuj swoje potrzeby

Ponieważ firmy spedycyjne mają różne zakresy działań, do których przygotowują chociażby swoją flotę, rozważ, czego odczekujesz od wybranego zleceniobiorcy? Zastanów się, czy Twoje przesyłki to towar drobnicowy, paletowy czy ponadgabarytowy. Ważną kwestią jest też konieczność wynajmowania pojazdów niewielkich, dużych tirów czy aut specjalistycznych np. chłodni lub samochodów do przewożenia zwierząt żywych. Ponadto ważny jest również zasięg Twojego działania. Nie każda firma transportowa prowadzi bowiem spedycję międzynarodową.

 

Sprawdź renomę firmy

Nie zawsze kwieciście opisana w internecie firma jest godna polecenia. Dopiero, jeśli okaże się, że spedytor posiada odpowiednie certyfikaty, pozwolenia i ubezpieczenia, możesz zastanowić się nad jego wyborem.

Sprawdź też jednak jednocześnie, jakie jest doświadczenie firmy transportowej w zakresie Twojego zapotrzebowania. Przeanalizuj, czy przewoźnik ma rozbudowaną sieć kontaktów, czy jego pracownicy są wykwalifikowani, odpowiedzialni i radzą sobie nawet w trudnych sytuacjach. Jeśli firma obsługuje dużych kontrahentów od dłuższego czasu, możesz przypuszczać, że jest niezawodna.

Możliwości podpisania nietrafnej umowy znacznie się zmniejszają również, jeśli spedytor działa w branży z powodzeniem od dłuższego czasu.

 

Poznaj samochody spedycyjne

Poszukując dobrej firmy spedycyjnej sprawdź, jakich pojazdów używa potencjalny współpracownik. Jeśli jego auta są stosunkowo nowe, flota podlega ciągłej wymianie, wizualny stan samochodów jest nienaganny, a używana marka pozwala przypuszczać, że fracht nie zepsuje się w drodze, możesz rozważać podpisanie umowy.

 

Dowiedz się, czy firma ma specjalizację

Fakt, że spedytor przyjmuje wszystkie zlecenia, nie zawsze może oznaczać, że w jego flocie są zarówno samochody chłodnie, niewielkie busy, czy przestronne tiry. Szczególnie jeśli Twoja działalność wymaga wykorzystania aut specjalistycznych, musisz sprawdzić, czy spedytor jest w stanie zaspokoić Twoje oczekiwania.

Oczywiście w dużych firmach transportowych zapewne możesz liczyć na cały wachlarz możliwości. Już na początku warto to jednak skrupulatnie sprawdzić.

 

Zadzwoń do wybranych firm

Oczywiście wyboru spedytora nie należy dokonywać telefonicznie. Jednak oględziny firmy, rzut okiem na parking i bezpośredni kontakt z przyszłym współpracownikiem jest bardzo ważny. Dzwoniąc do wybranych firm możesz jednak poznać, czy pracownicy spedytora mają dobry kontakt z klientem. W wielu nieprzewidzianych wypadkach niezwykle ważny jest bowiem dostęp do konsultanta oraz jego otwartość, biegłość w załatwianiu spraw i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji.

 

Przeanalizuj cenę usług

Przy wyborze firmy spedycyjnej oczywiście niemałe znaczenie ma cena usług. Nie powinna być ona jednak pierwszym i głównym elementem rozważań! Czasami warto wybrać ofertę droższą, ale zapewniającą lepsze wykonanie usługi. Odpowiednie ubezpieczenie, które również Tobie zagwarantuje bezpieczeństwo współpracy, rozwinięta sieć logistyczna, możliwości magazynowania, dobrej jakości flota oraz zaangażowani i doświadczeni pracownicy są więcej warci, niż tania oferta i strach przed jakością realizacji zamówienia.

EnglishBrazil