Czym jest fracht morski?

Dynamiczny rozwój gospodarki, a co za tym idzie przemysłu oraz wielu przedsiębiorstw na całym świecie, sprawiło, że konieczność przemieszczenia towarów poza granice kraju stało się podstawowym elementem globalnej logistyki. W wypadku tego samego kontynentu, najczęściej ładunki transportowane są drogą lądową, ewentualnie powietrzną. Natomiast w wypadku bardzo dalekich tras (np. import z Chin), fracht morski jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem?

Fracht morski – co to?

Jest to nic innego jak transport ludzi i towarów drogą morską. Odbywa się to z portu załadunku do portu rozładunku, a do przewozu ładunków wykorzystywane są statki handlowe, które zostały do tego specjalnie przygotowane, tj. Frachtowce. Ich wysokość zależy m.in. od ilości lub masy załadunku, a także objętości, a do tego specyfiki zlecenia czy chociażby wykorzystywanej powierzchni statku. Jest to kluczowa gałąź spedycji, ponieważ stanowi około 80% wszystkich ładunków w handlu międzynarodowym. Istnieje kilka rodzajów transportu morskiego:

  • FCL (FULL Container Load)
  • LCL (Less Container Load)
  • Ładunek masowy
  • Ładunek ponadgabarytowy
  • Ładunek niebezpieczny
  • Ro-Ro (Roll on/Roll off)

Zalety frachtu morskiego

Jest to niezbędny element globalnego łańcucha dostaw, a jego popyt rośnie z roku na rok. Jest o wiele tańszy od transportu drogą lądową, kolejową lub powietrzną w wypadku przewożenia towarów między kontynentami. Fracht umożliwia również transport ładunków niebezpiecznych oraz bardzo dużych. Ponadto, z uwagi na niski stosunek emisji do ilości przewożonego towaru, jest on bardziej przyjazny środowisku niż kolej czy samoloty.

Jak zorganizować transport morski?

Na początku warto wybrać odpowiednią firmę transportową. Cargo WWS to odpowiedź na Twoje potrzeby. Jesteśmy elastyczni i terminowi, a wszystkie zamówienia realizujemy indywidualnie oraz z dużą dokładnością. Koszt realizacji zamówienia zależy od kilku czynników, takich jak opłaty od producentów, opłata frachtowa, nieprzewidziane sytuacje, konieczność magazynowania towarów oraz ich dystrybucja.

EnglishBrazil