Procedury dotyczące uszkodzeń przesyłek

Jak już nie raz mieliśmy okazję wspomnieć, aktualnie transport z Chin niesie za sobą szereg korzyści, dlatego właśnie tylu importerów decyduje się na wybór przesyłek ze wschodu. Atrakcyjne ceny produktów mogą zawrócić w głowie polskim przedsiębiorcom. Co w wypadku, gdy po otrzymaniu dóbr zauważymy, że są one wadliwe?

Uszkodzenia towaru a spedycja

Spedytor odpowiedzialny jest za transport ładunku, np. z Chin. Oczywiście do pracy używa również pomocy podwykonawców – przewoźników morskich, drogowych czy lotniczych. Dodatkowo, zajmuje się również odprawą celną, a niekiedy oferuje również usługi door to door. Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu, spedytor nie bierze na siebie odpowiedzialności za uszkodzenia przesyłek. Ubezpieczenie przesyłek to kwestia, którą zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe. Oznacza to, że firma spedycyjna nie jest odpowiedzialna za błędy, których nie popełniła, czyli np. możliwe awarie wybranych przez importera środków transportów czy uszkodzenie towarów.

Niemniej jednak, spedytor jest odpowiedzialny za popełnione w trakcie realizacji zamówienia błędy, na przykład, w wypadku nie ubezpieczenia przesyłki, która wymagała tego według pisemnego zlecenia. Ponadto, jest to podmiot odpowiedzialny za występowanie w imieniu klienta z roszczeniami np. wobec przewoźników. Jest również zobowiązany, by starannie i fachowo wykonywać usługi w trakcie procesu przewozowego, tak, by klient nie poniósł żadnych szkód. Z kolei w razie wystąpienia szkody, musi ustalić, w jakiej fazie transportu miała ona powstać, co może pomóc w dochodzeniu odszkodowania od sprawcy szkody. Nie odpowiada za to za zgubienie czy uszkodzenie przesyłki w czasie transportu, np. z Chin.

Spedytor wykupuje ubezpieczenie OCS, natomiast przewoźnik – polisę OCP. W razie powstałych szkód można złożyć reklamację do ubezpieczyciela przewoźnika. Wtedy przydaje się wsparcie spedytora, który pomaga dopilnować niezbędnej dokumentacji i określonych terminów.

Chcąc zapewnić wysokiej jakości obsługę naszych Klientów oraz w trosce o własne bezpieczeństwo w Cargo WWS oferujemy ubezpieczenie przesyłek, które obejmuje wszelkiego rodzaju straty, na które potencjalnie może być narażony zleceniodawca. Gwarantuje ono bezpieczeństwo podczas wszelkich rodzajów transportu – drogowego, lotniczego czy morskiego.

EnglishBrazil