Import z Chin pośrednik – na co zwrócić uwagę?

Produkty z Azji są bardzo atrakcyjne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę niską cenę, którą oferują chińscy producenci. Niemniej jednak zarówno importer, jak i sprzedawca, który chce wprowadzić na teren Wspólnoty towar, musi działać w ramach ustalonych norm prawnych, a także spełniać liczne wymagania. O czym jeszcze warto pamiętać?

Import z Chin – na co zwrócić uwagę?

Na początku, należy zastanowić się nad rodzajem importu – bezpośredni czy pośredni? Pośredni polega na zleceniu całego przebiegu sprowadzania towaru pośrednikowi. To on szuka najlepszych rozwiązań i produktów, sprawdza je, negocjuje ceny i nadzoruje cały proces. Możemy robić to również bezpośrednio – wtedy to my jako sprzedawcy jesteśmy odpowiedzialni za kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Następnie należy pamiętać, że chcąc importować z Chin, trzeba posiadać założoną firmę. Nie można zapomnieć o związanych z tego tytułu kosztami prowadzenia działalności. Do zapłaty czekają m.in. ZUS, księgowość, powierzchnia magazynowa i biurowa czy promocja oraz oczywiście transport, który często uzależniony jest od rodzaju towaru i transportu. Sprowadzone towary również wymagają opłat. Należy opłacić cło i VAT.

Co więcej, sprzedawane w UE towary muszą spełniać określone normy. Importer musi zadbać, by producent wytwarzał produkty spełniające te normy lub mieć pewność, że zakupione przez niego towary je spełniają. Produkty muszą posiadać odpowiednie badania czy certyfikaty. Niekiedy przed wprowadzeniem produktu do obrotu przeprowadza się testy w Polsce. Ponadto, należy pamiętać o odpowiednim oznakowaniu opakowań. Sprzedawca musi również zadbać o instrukcję obsługi oraz pozostałe dokumenty konieczne do legalnej sprzedaży w Polsce.

Należy również pamiętać o gwarancji na sprowadzany towar. Na mocy prawa sprzedający musi honorować również rękojmię. Jeśli firma zajmuje się sprzedażą online, to również należy pamiętać o możliwości zwrotu towaru od konsumenta w ciągu 14 dni. Warto mieć na uwadze, że często nie ma możliwości reklamacji czy skorzystania z gwarancji sprowadzając produkty z Chin.

Niestety zdarza się także, że produkt nie spełnia koniecznych wymogów i wtedy zostaje wycofany. Importer ma zakaz sprzedaży, musi wycofać towar z obrotu na swój koszt. Wszystkie produkty muszą zostać naprawione lub zutylizowane. Nakładana jest również na niego grzywna.

Import z Chin – pośrednik do transportu lotniczego i nie tylko

W przypadku importu z Chin wsparcie pośrednika przydaje się przy kwestiach takich jak wybór najbardziej opłacalnej formy transportu, dopełnianie formalności związanych z nadawaniem oraz odbiorem międzynarodowych przesyłek, jak również ich odpowiednie zabezpieczenie na czas podróży. Przy sprowadzaniu towarów z ChRL najczęściej wykorzystuje się transport lotniczy, gdyż jest on szybszy niż przewóz drogą morską albo kolejową. Produkty mogą być pakowane do kontenerów lub na specjalne palety – odpowiednie rozwiązanie należy dobrać na podstawie gabarytów konkretnych przedmiotów, ich liczby, a także możliwości finansowych importera.

Pomoc pośrednika doświadczonego w imporcie z Chin

Import towarów z Chin wiąże się z wieloma formalnościami. To nie tylko kwestia odpowiednich oznaczeń produktowych czy znajomości procedur celnych, ale też umiejętność kooperacji z godnymi zaufania kontrahentami z ChRL. Współpraca z pośrednikiem, który od wielu lat działa w branży TSL stanowi gwarancję, że wszystko pójdzie sprawnie. W naszej firmie zapewniamy indywidualne podejście oraz możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Jeżeli chcesz sprowadzać produkty z Chin w sposób legalny i bezpieczny – skontaktuj się z nami.

EnglishBrazil