Jak zacząć eksportować?

Poszukiwanie nowych rynków zbytu wiąże się ze znalezieniem nowych odbiorców. Z uwagi na szybko rozwijający się rynek międzynarodowy, wielu przedsiębiorców decyduje się na ekspansję i sprzedaż, a co za tym idzie transport swoich towarów do innych krajów. Wtedy również bardzo przydatna okazuje się pomoc firmy spedycyjnej, która posiada niezbędne doświadczenie oraz flotę, a także rozwiązania logistyczne konieczne do transportu towarów za granicę.

Czym jest eksport?

Jest to sprzedaż zarówno towarów, jak i usług wytwarzanych w danym kraju podmiotom zagranicznym. Transport międzynarodowy ładunków kontenerowych, jak i drobnicowych pozwala na kompleksową oraz efektywną sprzedaż. Istnieje wiele instytucji państwowych, które oferują wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na transport towarów za granicę, należy do nich m.in. Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza czy Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Eksport towarów w UE oraz do innych krajów

Zależnie od państwa docelowego, obowiązują różnego rodzaju przepisy regulujące kwestię transportu towarów za granicę. Przykładowo, jeżeli w ramach dostawy transport realizowany jest poza obszar Unii Europejskiej, transakcję należy rozpatrywać na zasadzie eksportu towarów, który potwierdzony musi być przez urząd celny. Z kolei w obrębie UE jest to rozpatrywane jako wymiana handlowa, która zapewnia swobodny przepływ towarów (pod warunkiem, że spełniają one odpowiednie normy).

Jak zacząć eksportować?

Głównym celem dużych przedsiębiorstw, jak i różnego rodzaju podmiotów jest osiągnięcie jak największych zysków. Z uwagi na ograniczoną liczbę kontrahentów w Polsce, wielu z nich postanawia eksportować towary za granicę. Niemniej jednak znalezienie zagranicznych odbiorców nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga to odpowiedniej promocji na rynku międzynarodowym, wychwycenie Klientów, a na końcu podpisanie kontraktu na eksport towarów. Wybór formy transportu jest bardzo szeroki. Chcąc spełniać nieustannie rosnące oczekiwania przedsiębiorców, firmy spedycyjne oferują transport lotniczy, morski, drogowy i kolejowy. Dzięki temu każdy zainteresowany może dobrać ofertę dopasowaną do własnych potrzeb.

EnglishBrazil