Jak zorganizować transport towarów z Chin?

Chińskie produkty są wysoce cenione w Europie, w tym również w Polsce, przez atrakcyjną cenę i łatwość nabycia towarów, które u nas są z reguły niedostępne. Stąd też coraz więcej jest importerów – zarówno tych drobnych, jak i większych. By jednak prowadzić opłacalny biznes, musimy odpowiednio się przygotować do przejścia całej ścieżki logistycznej transportu wybranych produktów z Azji do naszego kraju.

 

Transport z Chin – co się najbardziej opłaca?

Załóżmy, że mamy już wybraną niszę produktów, które nas interesują oraz producenta, który jest chętny z nami współpracować. Przed nami pozostaje wybór spedytora oraz odpowiadającego nam środka transportu. Z reguły mamy do czynienia z jedną z trzech metod transportu:

  • morską,
  • lotniczą,
  • kolejową.

Transport morski trwa najdłużej, bo od 4 do 6 tygodni, jednak jest najtańszy. Jeśli towaru nie potrzebujemy szybko w Polsce, jest to najlepsza opcja. Transport lotniczy wybiera się z reguły przy mniejszych zamówieniach, przy których liczy się czas dostawy. Coraz popularniejszy staje się również transport kolejowy. Pamiętajmy jednak, że importując stosunkowo niewiele towarów, nie będziemy w stanie samodzielnie decydować o wyborze konkretnej firmy transportowej. Niezbędne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, która specjalizuje się w tego typu zleceniach. Choć z pewnością weźmie ona pod uwagę nasze wymagania, to warto zaufać udzielanym radom. Taka firma poleci najodpowiedniejszy środek transportu oraz upora się ze wszystkimi procedurami.

Transport zależy od rodzaju produktu

Pamiętajmy również, że głównym kryterium środka i sposobu transportu jest sam towar, który chcemy importować – zarówno jego rodzaj, jak i cechy charakterystyczne: wielkość, waga czy kruchość. Najlepiej i najszybciej pod względem prawnym jest wysyłać całe kontenery drogą morską. Tylko wówczas możemy również samodzielnie negocjować warunki z firmą transportową. Przy drobnicy niezbędne jest skorzystanie z usług pośrednika.

Transport z Chin – niezbędne dokumenty

Każdy transport towarów z Chin wymaga otrzymania od producenta i spedytora pewnych dokumentów, takich jak:

  • faktura zakupu,
  • potwierdzenie importu towarów SAD,
  • konosament lub list przewozowy,
  • specyfikację towaru,
  • inne, wymagane dokumenty.

Upewnijmy się również, jakie są stawki cła obowiązujące przy danym towarze. Takie informacje znajdziemy w informacyjnym systemie zintegrowanej taryfy celnej (ISZTAR4). Możemy osobiście odebrać towar lub skorzystać z usług agencji celnej, która również zgłasza go do kontroli. Współpracując z firmą spedycyjną, to ona właśnie zajmie się załatwieniem wszystkich formalności oraz dostarczy importowany towar pod drzwi naszej firmy.

 

Towary importowane z Chin cechują się wyjątkowo atrakcyjną ceną. Pamiętajmy jednak, że do ogólnych kosztów zakupu musimy doliczyć koszt transportu oraz obsługi pośrednika – firmy spedycyjnej. W większości wypadków jednak warto się zdecydować na takie usługi, a czasem jest to wręcz niezbędne. Nie będziemy musieli martwić się procedurami prawnymi czy podatkowymi, a doświadczenie przedsiębiorstwa współpracującego sprawia, że możemy uniknąć wielu, często kosztownych, problemów.

EnglishBrazil