Transport kolejowy towarów – wady i zalety
Transport kolejowy istnieje od początku XIX wieku i był wykorzystywany w Wielkiej Brytanii do transportu. Od samego początku pociągi odegrały kluczową rolę w rewolucji przemysłowej i zapewniły szybki i niezawodny transport towarów na bardzo znaczne odległości. W tym celu są też wykorzystywane dzisiaj, choć do wyboru mamy o wiele więcej alternatyw – transport lotniczy czy samochodowy. Przewożenie wyrobów pociągami dalej ma jednak wiele zalet.
Transport kolejowy towarów – zalety
Do największych zalet kolejowego transportu towarów należą:
- stosunkowo niska cena transportu dużej ilości towarów na spore odległości,
- duża ładowność pociągu,
- elastyczność w ilości przewożonego towaru,
- możliwość przewożenia każdego rodzaju towarów.
Transport kolejowy jest rozwiązaniem idealnym, kiedy musimy przewieźć dużą ilość produktu nietypowego na spore odległości. Do wyboru mamy wagony: chłodnie, cysterny, węglarki czy kryte. Nie możemy także zapominać o kluczowej zalecie – bezpieczeństwie transportu. Wypadki kolejowe są o wiele rzadsze niż samochodowe. Nieczęsto zdarzają się kradzieże czy uszkodzenia towaru. Transport kolejowy jest też wybierany częściej przez firmy, którym zależy na ekologicznym podejściu do zagadnienia transportu.
Wady transportu towaru pociągiem
Pociągi są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne czy wydarzenia, które miały miejsce w okolicy trakcji i torów. Warto jednak pamiętać, że w dalszym ciągu są mniej zawodne niż samochody – choć ustępują samolotom. Są znacznie szybsze niż statki – mimo ewentualnych opóźnień. Transport kolejowy może być polecany w sytuacji, kiedy bardziej niż na czasie dostarczenia przesyłki, zależy nam na jej bezpieczeństwie. Pociągi są także wybierane wówczas, kiedy stale zaopatrujemy klienta lub własną placówkę w niezbędne do pracy materiały. O czym jeszcze należy pamiętać? Transport kolejowy z pewnością:
- nie nadaje się do przewożenia niewielkiej liczby towarów o małej masie,
- może wywołać problemy na trasach międzynarodowych z powodu rozbieżności szerokości torów,
- jest transportem intermodalnym, co może (choć nie musi) wywołać szereg komplikacji.
Niewiele firm na świecie może powiedzieć, że posiada połączenie kolejowe w swojej siedzibie, dzięki czemu nie trzeba transportować towaru innym środkiem do najbliższej stacji kolejowej. Konieczność wynajęcia czy utrzymania samochodu własnego może być nie tylko dużym kosztem, ale i odpowiedzialnością dla firmy, która nie zawsze jest pożądana. Stąd też transport kolejowy na małe odległości jest całkowicie nieopłacalny. Nawet z uwzględnieniem czasu i kosztu przeładunku towaru z naczep samochodowych do wagonów, powinno to być ekonomiczniejsze rozwiązanie.
Ile to kosztuje?
Mówiąc o wadach i zaletach transportu kolejowego, nie można nie wspomnieć o cenie takiej usługi. Standardowy cennik naszego rodzimego przewoźnika wskazuje, że koszty przewozu ładunku o masie 25 ton jest znacznie wyższy, niż miałoby to miejsce w przypadku transportu samochodowego i to nawet trzykrotnie. Przewóz produktów pociągiem zaczyna się opłacać, kiedy podpisujemy długofalową współpracę, która zakłada liczne upusty oraz przewozimy znacznie więcej towaru. Wynajęcie całego składu jest jednostkowo o wiele tańsze.
Transport kolejowy ma swoje wady i zalety, które mają kluczowy wpływ na to, czy ten środek lokomocji będzie dla nas najatrakcyjniejszy do przewożenia towarów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na wysokie bezpieczeństwo świadczonej usługi, możliwość przewozu na dowolnie długie odległości oraz przeniesienie odpowiedzialności za transport na stronę trzecią.