Co to jest transport lotniczy i jakie są jego zalety?

Samoloty każdego dnia transportują ogromne ilości towarów z przeróżnych zakątków świata. Transport lotniczy uczestniczy w przewozie artykułów luksusowych i produktów o wysokiej wartości, takich jak luksusowe samochody czy zwierzęta, np. konie wyścigowe. Ten rodzaj lokomocji najczęściej wybiera się, w przypadku towarów o wysokiej wartości lub tych, które muszą w krótkim czasie trafić do celu. Zastanawiasz się, co to jest transport lotniczy oraz jakie są jego zalety? Czytaj dalej!

Co to jest transport lotniczy?

Jest to rodzaj przewozu polegający na przemieszczaniu drogą powietrzną zarówno osób, jak i towarów. Środki lokomocji obejmują przede wszystkim samoloty konwencjonalne i szerokokadłubowe oraz śmigłowce. W przypadku przewozu towarów są to najczęściej samoloty typu frachtowce. Transport lotniczy, nazywany również powietrznym należy do najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi transportu.

Transport lotniczy – zastosowanie

Z powodzeniem stosowany jest do przewozu towarów klasy premium. Oprócz wspomnianych już luksusowych aut czy zwierząt obejmuje to również artykuły spożywcze, meble i dzieła sztuki, a nawet buty, biżuterię czy torebki oraz wszystkie inne wartościowe materiały i drogocenne przedmioty, które muszą być traktowane z wyjątkową troską. Transport lotniczy stosuje się również w przypadku towarów szybko psujących się, części maszyn i samolotów, leków, substancji chemicznych oraz przesyłek ultrapilnych.

Zalety transportu lotniczego

Szybie dotarcie do celu – przetransportowanie tych samych towarów drogą morską mogłoby zająć nawet kilka-kilkanaście tygodni. Żadna inna metoda lokomocji nie jest tak szybka.

Bezpieczeństwo – jest to jeden z najbezpieczniejszych środków lokomocji. Ryzyko uszkodzenia lub utraty przesyłki jest zminimalizowane do minimum.

Niezawodność – nie ma tu mowy o kolizjach czy wypadkach komunalnych.

Szeroka dostępność – sprawdza się do przewozu towarów do krajów bez dostępu do morza.

Wysoka częstotliwość lotów – niższe koszty inwestycyjne (nie wymaga budowania infrastruktury w postaci połączeń).

EnglishBrazil