Zalety transportu lotniczego

Droga powietrzna należy do jednej z najpopularniejszych tras wykorzystywanych do dostarczania ładunków, szczególnie do trudnodostępnych miejsc. Transport lotniczy jest bardzo szybki, posiada jednak parę wad, takich jak np. wysoki koszt. Czytaj dalej i odkryj wszystkie wady i zalety transportu lotniczego.

Transport lotniczy – zalety

– Krótki czas dostaw – transport lotniczy pozwala na dostarczenie przesyłki nawet w ciągu kilku dni z oddalonych od siebie miejsc o setki kilometrów (drogą morską ta sama trasa mogłaby zająć nawet około miesiąca).

– Możliwość dostarczania towarów w praktycznie każde miejsce – samoloty są w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie inne środki transportu zawodzą lub przetransportowanie przesyłki wymagałoby zaangażowania kilku różnych środków transportowych.

– Bezpośrednie połączenia – dzięki możliwości dostarczenia przesyłek w każde miejsce, liczba przeładunków zostaje zmniejszona, przez co ryzyko uszkodzenia towaru w trakcie przewozu zostaje zminimalizowane.

– Duża częstotliwość przewozów – dzięki temu towary wysyłane są szybciej niż w przypadku np. frachtu morskiego.

– Możliwość przewozu praktycznie każdego rodzaju towarów – samoloty z powodzeniem stosowane są do przewożenia ludzi, paczek i listów lotniczych, a nawet towarów łatwo psujących się. Przewożone mogą być np. wartościowe towary, pilne przesyłki, rośliny i żywność, towary o krótkim terminie przydatności itp. W wielu przypadkach tego rodzaju towary nie przetrwałyby podróży w żadnych innych warunkach.

– Bezpieczeństwo – statystycznie jest to najbezpieczniejszy środek transportowy. Incydenty zdarzają się bardzo rzadko.

Wady transportu lotniczego

– Wysoka cena – w porównaniu z innymi metodami transportowymi cena transportu lotniczego jest wyższa.

– Ograniczona ilość ładunków – ograniczona ładowność samolotu może komplikować przewóz towarów wielkogabarytowych czy tych o niestandardowych rozmiarach.

– Konieczność organizacji dodatkowych środków transportowych – korzystanie z samolotu wymaga zaangażowania dodatkowego pojazdu, który dowiezie towar do wybranego portu docelowego.

– Zależność od warunków atmosferycznych – burze, wichury czy śnieżyce mogą przyczynić się do opóźnienia startu samolotu. W ekstremalnych przypadkach zmiany pogodowe mogą nawet spowodować wstrzymanie transportu lotniczego.

EnglishBrazil