Transport morski – kiedy warto?

Istnieje wiele środków transportu, a każdy z nich spełnia nieco inne wymagania i oczekiwania zleceniodawcy. Coraz popularniejszy staje się ostatnio również transport morski – jedno z najstarszych rozwiązań umożliwiających przewóz towarów na spore odległości. Kiedy warto zdecydować się na statek zamiast nowocześniejszych samolotów czy elastyczniejszych samochodów?

Kiedy cena jest ważna

Transport morski jest chętnie wykorzystywany wszędzie tam, gdzie mamy łatwy dostęp do portów. Z reguły więc próżno szukać atrakcyjnych ofert przewozu towarów statkiem w krajach śródlądowych. To bardzo elastyczna forma transportu, która zapewnia przewoźnikom bezpieczeństwo i możliwość przewozu sporej ilości towarów. Jest również o wiele tańsza od transportu lotniczego. Jest wybierana wtedy, kiedy ważna jest cena oferowana końcowemu klientowi. Najlepszym przykładem jest import z Chin. Pochodzące stamtąd artykuły są bardzo tanie, więc importerom zależy na tym, by nawet po przywiezieniu do Europy, po nałożeniu marży i opłaceniu cła, były one dalej atrakcyjne cenowo dla kupujących.

Kiedy trzeba przewieźć dużo towaru

Statki mają bardzo dużą ładowność. Kontenerowiec może pomieścić nawet 20 tysięcy kontenerów o długości 20 stóp wypełnionych po brzegi. Taki rezultat jest nieosiągalny przez samoloty, pociągi czy samochody. To właśnie z powodu ilości towaru cena jego przewozu jest tak niska. Statkiem najbardziej opłaca się transportować właśnie całe kontenery. Wszystko, co jest mniejsze, nazywane jest drobnicą. Przewiezienie drobnicy jest stosunkowo droższe, gdyż wymaga znalezienia innych importerów, których towar będzie dzielić kontener z naszymi produktami.

Kiedy nie zależy nam na czasie

Transport morski ma jedną, dość znaczną wadę. Czas przetransportowania ładunku bywa bardzo długi. Przykładowo statek pokonuje drogę z Chin do portu w Polsce w czasie od 4 do 6 tygodni. Analogiczny rejs samolotem trwa nieco ponad 8 godzin. Należy również pamiętać, że podany termin dokowania statku w porcie docelowym nie oznacza, że tego dnia towar jest już gotowy do odebrania. Należy doliczyć czas na kontrolę celną czy rozładunek, co może trwać nawet kolejnych kilka dni. Oznacza to, że transport morski lepiej jest wykorzystywać w sytuacjach, w których nie zależy nam na czasie. Otrzymujemy więc towar w o wiele atrakcyjniejszej cenie, ale niestety musimy na niego poczekać nawet i dwa miesiące.

Kiedy najważniejsze jest bezpieczeństwo ładunku

Statek może przewieźć towar o najróżniejszych zastosowaniach, masie czy kształcie. Nie ma problemów z transportem przedmiotów niebezpiecznych czy wymagających specjalistycznych warunków – na przykład bardzo niskiej temperatury. Wiele z nich nie może być fizycznie przewiezionych samolotem czy samochodem. Transport morski jednak spisuje się tu doskonale. Nie możemy również zapominać, że w przeciwieństwie do przewozów drogowych czy kolejowych, statek jest bardzo bezpiecznym środkiem lokomocji. Nie ma możliwości zniszczenia ładunku czy jego kradzieży. Terminowość dostawy nie jest uzależniona od warunków panujących w powietrzu, na drodze czy linii trakcyjnej. Więc choć czas transportu jest bardzo długi, to raczej nic nie spowoduje jego dodatkowego wydłużenia.

Kiedy warto skorzystać z transportu morskiego?

Kiedy więc warto wybrać statek zamiast samolotu lub kolei? Kiedy chcemy przetransportować duży ładunek na bardzo znaczną odległość i nie zależy nam na czasie, a na atrakcyjnej cenie. Do innych zalet tego środka lokomocji należą:

  • duże zróżnicowanie dostępnych modeli statków, co umożliwia transport dowolnego towaru,
  • mniejszy wpływ warunków atmosferycznych na terminowość dostawy,
  • niewielka wypadkowość skutkującą zniszczeniem lub zagubieniem towaru,
  • daleki zasięg transportu.

Transport morski jest bardzo cenionym sposobem przewożenia towarów, niezbędnym w wielu firmach zajmujących się importem lub transportem produktów wielkogabarytowych.

 

Transportowanie towarów statkiem jest obecnie najekonomiczniejsze – tanie, bezpieczne i pewne. Choć niestety na odbiór w porcie docelowym musimy długo czekać, to często warto poświęcić czas na rzecz atrakcyjnej ceny i jednorazowego transportu nawet największych zamówień.

 

EnglishBrazil