Kiedy warto wybrać transport drogowy? Jakie są wady i zalety?

Samochody od dawna służą nam za niezastąpiony środek transportu i lokomocji. Umożliwiają szybki i niezawodny przewóz towarów między dwoma punktami znajdującymi się w niemal dowolnych punktach na mapie. Jedynym warunkiem jest istnienie łączącej je drogi lądowej. Transport drogowy jest wykorzystywany niemal zawsze w usługach transportowo-spedycyjnych. Wchodzi w skład transportu intermodalnego, w którym wykorzystywane są inne środki lokomocji.

Zalety transportu drogowego

Główną zaletą transportu drogowego jest możliwość wykorzystania w komunikacji infrastruktury drogowej w postaci autostrad, ulic czy ścieżek, których jest znacznie więcej niż innych elementów infrastrukturalnych – torów, stacji kolejowych czy portów morskich i lotnisk. Dzięki temu transport może zostać wykonany bezpośrednio – bez przeładunków, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo towaru. Do innych zalet transportu drogowego należą:

  • niska cena usługi,
  • możliwość przewozu towarów o szczególnym znaczeniu i szczególnych wymaganiach transportu,
  • duża elastyczność pod względem terminowości,
  • duża dostępność podwykonawców,
  • elastyczna oferta przewozów drobnicowych.

Decydując się na transport towarów między dwoma punktami znajdującymi się na tym samym kontynencie, nie ma konieczności wynajmowania innych środków lokomocji. Firm, które świadczą tego typu usługi, jest też znacznie więcej, co sprawia, że mamy w czym wybierać – tym samym ceny są stosunkowo niższe, a oferty bardziej kompleksowe.

 

Wady transportu drogowego

Transport drogowy ma też jednak swoje wady. Do najpoważniejszych należy z pewnością niskie bezpieczeństwo. Przewożenie towarów samochodami jest obarczone największym ryzykiem wypadkowości, a także powstawaniem opóźnień. Z drugiej strony, w przeciwieństwie chociażby do transportu kolejowego, korzystanie z infrastruktury samochodowej gwarantuje większą elastyczność. Widząc zator drogowy powstały w wyniku wypadku komunikacyjnego, możemy zmienić trasę zawczasu. Inne wady transportu kolejowego to:

  • większe zanieczyszczenie środowiska,
  • dłuższy czas przewozu na dalekie odległości,
  • niska efektywność transportu ładunków o dużej liczebności i masie,
  • niska efektywność transportu na dalekie odległości,
  • w przypadku punktów znajdujących się na dwóch kontynentach, potrzebny jest dodatkowy środek transportu.

 

Kiedy warto wybrać transport drogowy?

Transport drogowy jest efektywny i najbardziej opłacalny w przypadku przewożenia tzw. drobnicy na stosunkowo niewielkie odległości – do kilku tysięcy kilometrów. Z pewnością jest to także wygodny środek transportu. Do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów naczep, którymi przewieziemy każdy rodzaj produktu. Tym i ceną usługi transport samochodowy wygrywa z lotniczym. Przewożenie towaru samochodem jest niemal zawsze opłacalne w przypadku usług krajowych i najczęściej także międzynarodowych, w ramach tego samego kontynentu. Musimy się jednak liczyć z możliwością opóźnienia w dostawach czy uszkodzenia towaru w wyniku kolizji drogowej.

Transport samochodowy jest obarczony dużym ryzykiem opóźnień czy zniszczenia przewożonych produktów. Dlatego nie jest polecany firmom, których towary mają istotny wpływ na działalność czy życie osób trzecich. Jeśli jednak jest to standardowy element dystrybucji między dwoma kontrahentami, z pewnością będzie to ciekawa alternatywa.

 

EnglishBrazil