Zastanawiasz się, który rodzaj transportu wybrać? Kolejowy, samochodowy, lotniczy, a może morski?

Wady i zalety transportu kolejowego

Sprawdza się zarówno w wypadku długich, jak i krótkich odległości. Jest krótszy porównując do drogi morskiej i tańszy w porównaniu do powietrznej. Wyróżnia go stosunkowa stabilność cennika. Niestety decydując się na kolej, trzeba liczyć się z możliwymi opóźnieniami (szczególnie w okresie zimowym). Ze względu na dużą liczbę przekraczanych granic istnieje także ryzyko wystąpienia zatorów. Dodatkowo dochodzą problemy z zabezpieczeniem ładunku oraz kosztowna infrastruktura. Nie sprawdza się także do przewożenia dużych ładunków. Co więcej, może być stosowany wyłącznie na jednym kontynencie.

Wady i zalety transportu samochodowego

Oferuje tanie, stosunkowo szybkie oraz sprawne przewozy pomiędzy różnymi punktami położonymi na jednym kontynencie. Jest stosunkowo bezpieczny i szeroko dostępny. Sprawdza się w przypadku przewozu towaru o szczególnym znaczeniu czy szczególnych wymaganiach przewozu. Natomiast w przypadku konieczności pokonania większych odległości może wiązać się z powstawaniem kłopotów (opóźnienia, korki, awarie), a nawet obowiązkiem użycia dodatkowych środków transportu. Ryzyko wypadkowości jest statystycznie większe niż w przypadku przewozów kolejowych lub lotniczych. Do tego dochodzi również zanieczyszczenie środowiska.

Wady i zalety transportu lotniczego

Wyróżniają go ogólnoświatowy zasięg, a także możliwość przewozu dużych ładunków, szybkie tempo dostarczania paczek oraz niezawodność. To także bardzo bezpieczna opcja. Z kolei droga powietrzna wiąże się z dużymi kosztami. Ponadto, jest nieopłacalna zarówno na krótkich odległościach, jak i w wypadku małych ładunków. Co więcej, wymusza korzystanie z portów lotniczych i terminali oraz organizacji innego rodzaju przewozu, by dostarczyć towar na lotnisko i odebrać je w porcie docelowym.

Wady i zalety transportu morskiego

Wyróżnia go brak ograniczeń co do rodzaju oraz gabarytów przewożonego towaru. Umożliwia przewóz dużych ładunków i kontenerów, oferując jednocześnie niskie koszty jednostkowe przewozu. Ponadto, drogi morskie mają ogólnoświatowy zakres. Z drugiej strony wybór tego rozwiązania wiąże się z długim czasem oczekiwania na ładunki. Wymaga także odpowiedniego przygotowania towaru – nieodpowiednio zabezpieczone ładunki mogą zostać zniszczone.

EnglishBrazil