Rodzaje transportu morskiego i jego zalety

Chociaż aktualnie istnieją szybsze i mniej ograniczone formy przewozu towaru, to jednak ciągle transport morski należy do jednych z najpopularniejszych rodzajów spedycji. Latami zdążył wypracować sobie pozycję jednego z filarów handlu międzynarodowego. Szacuje się, że nawet 90% towarów z całego świata wysyłanych jest drogą wodną. Zastanawiasz się, jakie istnieją rodzaje transportu morskiego oraz jakie ma zalety? Czytaj dalej i poznaj szczegóły dotyczące tego rodzaju frachtu.

Specyfika transportu morskiego

Żegluga wodna należy do jednego z najstarszych sposobów przewożenia ładunków pomiędzy różnymi krajami. Aktualnie w przypadku transportu ludzi w dużej mierze wykorzystuje się wyłącznie promy oraz wycieczkowce. Natomiast przewóz towarów drogą morską to ciągle jedna z najskuteczniejszych form spedycji, która praktykowana jest niemalże na całym świecie. Najczęściej wybierana jest na dłuższe odległości, kiedy szybki czas dostawy nie ma tak dużego znaczenia. Przewóz towarów, w zależności od wybranego kierunku oraz warunków atmosferycznych, może wynosić bowiem od kilku nawet do kilkunastu tygodni.

Rodzaje statków i żeglugi

Jeśli chodzi o statki, to w przypadku transportu morskiego wykorzystuje się przede wszystkim:

– kontenerowce,

– masowce,

– tankowce,

– drobnicowce,

– chemikaliowce.

Każdy z nich przystosowany jest do przewożenia innego typu ładunków. Z kolei żeglugę dzielimy w zależności od dróg wodnych, którymi poruszają się statki na:

– krajową,

– międzynarodową,

– morską,

– śródlądową,

– przybrzeżną.

Zalety transportu morskiego

Jest to rodzaj przewozu towarów, który z powodzeniem stosowany jest w określonych sytuacjach. Przykładowe zalety transportu morskiego to m.in.:

– brak ograniczeń co do gabarytów, masy oraz ilości przewożonych towarów (sprawdza się do przewozu ładunków o nietypowych gabarytach),

– brak ograniczeń co do rodzaju przewożonego towaru (w większości przypadków może być stosowany dla towarów w niebezpiecznych),

– niska cena w porównaniu z frachtem lotniczym,

– daleki zasięg.

Jest to zatem świetne rozwiązanie np. dla firm, które importują dużo towarów z Chin i innych odległych zakątków świata.

EnglishBrazil