Jak obliczyć cło z Chin

Przesyłki pochodzące z Chin od zawsze cieszą się niemałą popularnością, niemniej jednak opłaty związane z ich importem obejmują między innymi cło. Kluczem do prowadzenia dobrze prosperującej firmy spedycyjnej jest zapoznanie się z obowiązującymi ograniczeniami i stawkami w kontekście importu oraz eksportu towarów z oraz do Chin.

Czym jest cło?

Jest to opłata nakładana przez państwo na towary importowane lub eksportowane z kraju. Obciążane są towary, których wartość przekracza wyznaczoną kwotę. W większości wypadków pobierane jest dla ochrony rynku rodzimego i rodzimych producentów. Wpływy z opłaty zasilają budżet państwa. Ze względu na kierunek ruchu towarów, możemy wymienić cło:

  • eksportowe – dotyczy towarów (głównie surowców) eksportowanych za granicę i ma na celu zachęcenie do ich zatrzymania w kraju,
  • importowe – importowane towary zza granicy obciążane są opłatą w celu ochrony produkcji krajowej i zwiększeniu dochodów państwa,
  • tranzytowe – nakładane na zagranicznych kupców przejeżdżających z towarami przez dany kraj.

Towary z Chin

Zarówno cło, jak i VAT są obowiązkowymi opłatami na importowane towary. Stawki, które obowiązują w Polsce, są takie same we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Sprawdzanie wysokości obowiązujących stawek może zatem odbywać się za pośrednictwem dwóch źródeł dostępnych w polskiej wersji językowej. Pierwszy z nich to tzw. ISZTAR, czyli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, natomiast drugi to TARIC – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich.

Jak obliczyć cło z Chin?

Opłata z Chin może wynosić od zera do nawet kilkudziesięciu procent i odliczana jest od wartości towaru wraz z kosztem przesyłki. W celu sprawdzenia dokładnych danych warto sprawdzić np. ISZTAR, gdzie znajduje się kalkulator online. Po wpisaniu konkretnego typu towaru, określenia jego wagi netto i brutto, a także wartości oraz wybraniu odpowiedniego kodu towaru otrzymujemy stawkę. W wypadku, gdy Twój produkt jest nieklasyfikowany, należy złożyć wniosek WIT. Należy pamiętać również o obliczeniu podatku VAT.

EnglishBrazil