Brexit a transport i spedycja

Brexit dla wielu przedsiębiorców może oznaczać spadek obrotów, a nawet pogrążyć ich firmę. Ponieważ nadal nie potwierdzono oficjalnie daty wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to nie ma oficjalnych informacji na temat tego, jakie przepisy w transporcie i spedycji ulegną zmianie, gdy brexit stanie się faktem. Jakie mogą być konsekwencje brexitu, który zapowiadany jest na 31 października?

 

Zapewnienia strony brytyjskiej

Podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce poruszany został temat brexitu i zmian, jakie wywoła. Wtedy też Ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Knott zapowiedział prawdopodobny okres przejściowy: „w trakcie okresu przejściowego, dotychczasowe zasady nie powinny się zmienić. Będziemy chcieli zbudować nowe więzy ekonomiczne o największym możliwym dostępie do rynku dla obu stron”.

Jednakże, jak zapewniają eksperci, brexit może bardzo wpłynąć na branżę transportową. Mogą pojawić się nowe wymogi dotyczące obrotu w handlu zagranicznym. Są to na przykład deklaracje celne, dodatkowe wymagania dotyczące uznania, że dostawa i rozliczenie za towar miały miejsce, wyznaczenie specjalnych punktów, w których musi zostać dokonana odprawa. Dla wielu małych operatorów logistycznych dostosowanie się do nowych przepisów może być procesem kosztownym i skomplikowanym.

 

Co mówi ministerstwo?

Na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii możemy znaleźć szereg odpowiedzi dotyczących tego zagadnienia. Wszystko zależne jest od tego, czy brexit odbędzie się na zasadach uporządkowanych, czy też bez umowy. Oba warianty wymuszają inne wersje dalszych działań, co ma związek z tym, jak będą wyglądały przepisy. W przypadku uporządkowanego brexitu, który odbędzie się na zasadzie umowy wyjścia, świadczenie usług transportowych UE ‒ UK w okresie przejściowym odbywałoby się na dotychczasowych zasadach.

Zasady wykonywania połączeń transportowych po zakończeniu okresu przejściowego nie są jeszcze ustalone i będą zależeć od kształtu przyszłych relacji UE ‒ UK. Oczywiście w wersji bezumownej następują zmiany, ale aby zapobiec przerwaniu połączeń transportowych Komisja Europejska w dniu 19 grudnia 2018 r. przedstawiła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Dotyczy on wspólnych zasad zapewniających podstawowe połączenie drogowego transportu towarowego w odniesieniu do wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod tym adresem (link: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/pytania-i-odpowiedzi)

EnglishBrazil