Co musisz wiedzieć o transporcie żywności?

Transport żywności jest jednym z najbardziej wymagających rodzajów przewozu towarów. Na przewoźniku spoczywa szereg wymagań, których celem jest zapewnienie konsumentowi końcowemu produktów spożywczych najwyższej jakości i bezpiecznych zdrowiu. Dlatego też szczegółowe wytyczne znajdziemy w wielu ustawach i rozporządzeniach.

Co mówi prawo o transporcie żywności?

Poszczególne przepisy o transporcie żywności znajdziemy w poniższych ustawach:

  • bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25. sierpnia 2006 r.,
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r., ustalające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, ustanawiające Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego,
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych,
  • umowa ATP przyjęta w Genewie 1 września 1970 r.,
  • konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przedsiębiorca, który chce wykonywać tego typu usługi musi zarejestrować wszystkie pojazdy przeznaczone do transportu żywności w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym. Jeśli tymi towarami jest mięso lub inne produkt pochodzenia zwierzęcego – musi mieć zgodę Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Wówczas musimy pamiętać także o obowiązku posiadania przez kierowcę książeczki sanepidowskiej.

 

Jakie samochody do przewozu żywności?

Najczęściej przy przewożeniu żywności stosuje się samochody typu:

  • izotermy,
  • chłodnie,
  • mroźnie,
  • cysterny,
  • ogrzewany środek transportu.

Wybór odpowiedniego środka transportu zależy od samych produktów. Żywność zamrożona i głęboko mrożona powinna być przewożona w temperaturze -18 st. Celsjusza. Lody, koncentraty soków owocowych czy mrożona śmietana powinny być transportowane w temperaturze -20 st. Celsjusza. W przypadku produktów schłodzonych różnorodność jest większa:

  • ryby: +2 st. Celsjusza,
  • podroby: +3 st. Celsjusza,
  • dziczyzna, drób i króliki: +4 st. Celsjusza,
  • mleko w cysternie do bezpośredniego spożycia: +4 st. Celsjusza,
  • masło: +6 st. Celsjusza,
  • pozostałe mięso: +7 st. Celsjusza.

Takie wyznaczniki znajdziemy w umowie ATP, o której wspominaliśmy wyżej. Dotyczy to jednak żywności niezapakowanej. W przypadku produktów spożywczych zapakowanych w opakowania zbiorcze lub pojedyncze, temperaturę transportu określa producent.

 

Produkty żywnościowe sypkie

Warto także wspomnieć o produktach sypkich oraz płynnych, przewożonych bez opakowań. Najlepszym przykładem jest zboże. Samochód przeznaczony do tego typu transportu powinien zabezpieczać towar przed zanieczyszczeniami, złymi warunkami atmosferycznymi czy szkodnikami. Nie może być stosowany do przewozu produktów niebędących żywnością. Musimy także pamiętać o odpowiednim oznakowaniu pojazdu.

 

Transport żywności – samodzielnie czy outsourcing?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Decydując się na samodzielny transport żywności jako jej producent, mamy gwarancję zapewnienia odpowiednich warunków. Samodzielnie troszczymy się o stan żywności, czas dostawy i normy przewozu. Z drugiej strony jest to bardzo czasochłonne – producent musi samodzielnie zainwestować w odpowiednią flotę pojazdów i dbać o ich stan. Zlecenie transportu na zewnątrz znacznie optymalizuje cały proces. Producent nie musi martwić się o załadunek, rozładunek, przewóz. Często firmy zewnętrzne mogą także świadczyć usługi magazynowania w razie potrzeby. Tworzenie łańcucha dostaw przez firmę logistyczną zmniejsza koszty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niedotrzymania warunków przewozu, choć to przewoźnik ponosi pełną odpowiedzialność, renoma marki producenta także na tym ucierpi. Stąd przewoźnik powinien mieć wykupione ubezpieczenie OCP, które gwarantuje odszkodowanie w przypadku zniszczenia towaru.

Transport żywności jest wymagający zarówno dla producenta, jak i przewoźnika. Nad warunkami przewozu czuwa wiele zapisów i ustaw – zarówno naszych krajowych, jak i międzynarodowych. Do tego dochodzą normy narzucane przez producentów. Wszystko po to, by końcowemu klientowi dostarczyć produkt najwyższej jakości.

 

EnglishBrazil