Czy autonomiczne ciężarówki podbiją rynek?

Autonomiczne ciężarówki to pojazdy, które są kontrolowane i kierowane zdalnie. Obecnie nie ma możliwości, by samochód jeździł całkowicie samodzielnie i bez nadzoru tzw. kierowcy bezpieczeństwa. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się już rewolucja, a na drogach znajdują się już takie ciężarówki należące do firmy UPS. Czy ta technologia ma szansę zrewolucjonizować i podbić także nasz rynek?

 

Rozwój transportu drogowego

Transport drogowy staje się coraz popularniejszy. W ciągu 20 lat jego popularność wzrosła o ponad 1/3 – w przeciwieństwie do kolei czy transportu morskiego. Oznacza to zwiększenie zapotrzebowania nie tylko na pojazdy, ale także na kierowców, których niestety na rynku pracy zaczyna brakować. Kolejnym ważnym argumentem jest bezpieczeństwo przewożonych towarów. Stale zwiększa się liczba wypadków i kolizji samochodowych, które wpływają także na stan przewożonych towarów. Wystarczy jedno niefortunne zajście z powodu błędu kierowcy, a narażone zostanie nie tylko życie pasażerów samochodu, ale i artykuły przewożone naczepą. Autonomiczne systemy mogą sprawić, że błędy ludzkie w kierowaniu pojazdem zostaną wyeliminowane.

 

W co wyposażone są obecne ciężarówki?

Nowoczesne ciężarówki są już wyposażone w wiele systemów, które sprawiają, że ich prowadzenie staje się prostsze i bezpieczniejsze. Mowa tu o:

  • systemie automatycznego hamowania,
  • tempomacie,
  • ostrzeganiu przed kolizjami,
  • monitowaniu zmęczenia kierowcy,
  • układzie monitorowania martwej strefy.

Pierwszym, wprowadzonym rozwiązaniem ma być autonomicznie prowadzony konwój pojazdów. Dzięki efektywnej komunikacji 5G oraz sieci WiFi pierwszy pojazd ma nadzorować ruch kolejnych. W ten sposób ograniczamy liczbę kierowców, a tym samym wydatki całego przedsięwzięcia.

 

Czy autonomiczne ciężarówki podbiją rynek?

Choć w pełni autonomiczne ciężarówki to dalej sfera marzeń branży transportowo-logistycznej, to liczba zalet przewyższa wady i sprawia, że cała inwestycja badawczo-naukowa staje się opłacalna. Największe plusy autonomicznych pojazdów to:

  • zmniejszenie kosztów procesów logistycznych,
  • redukcja zatrudnienia kierowców,
  • statystyczne zwiększenie bezpieczeństwa przewozu.

W ten sposób cała branża może wiele zaoszczędzić, co sprawia, że jest to rozwiązanie, które faktycznie może podbić rynek. Musimy jednak pamiętać o kilku problemach, które sprawiają, że wprowadzenie autonomicznych ciężarówek może zostać dość mocno odroczone w czasie.

 

Problemy autonomicznych ciężarówek

Autonomiczne ciężarówki działają na podstawie algorytmów, które podejmują decyzję o zachowaniu samochodu na drodze. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których żadne rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące, a to właśnie czynnik ludzki decyduje o tym, jak powinien zachować się kierowca. Mimo iż jest to najczęstszy powód wypadków i kolizji drogowych, to jeśli za kółkiem siedzi człowiek, o wiele łatwiej jest dochodzić odpowiedzialności. W takich sytuacjach niezbędna jest obecność kierowcy, który w razie konfliktowej sytuacji przejmie sterowanie nad ciężarówką. Oznacza to, że nie ma co liczyć na zmniejszenie wydatków czy skrócenie procesu logistycznego. Tym samym rozwiązanie nie przyniesie takich korzyści, jak mogłoby przynosić.

Autonomiczne ciężarówki to wizja przyszłości, która powoli zaczyna się ziszczać. Coraz więcej firm przystępuje do badań technologicznych i do tworzenia swoich własnych rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie kosztów transportu drogowego i zwiększenie jego bezpieczeństwa. Oznacza to, że z pewnością pomysł ten może się opłacać. Kluczowe są tu molochy branży transportowo-spedycyjnej, takie jak UPS, które będą te rozwiązania testować i wdrażać w życie. Jeśli im się powiedzie, bardzo szybko cała reszta firm podąży ich śladem. Czeka nas więc rewolucja – nie wiadomo tylko dokładnie, kiedy ona nastąpi.

EnglishBrazil