Jak wybrać odpowiedni rodzaj transportu?

Transporty towarów i procesy logistyczne są niemal nieodłączną częścią życia każdej firmy produkcyjnej czy handlowej. Szybkie i tanie dostarczenie produktów bardzo często decyduje o ich końcowej cenie, rozwoju przedsiębiorstwa czy zadowoleniu klientów. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego rodzaju transportu ma bardzo duże znaczenie.

Rodzaje transportu – co mamy do dyspozycji?

Z reguły spotykamy się z transportem:

  • samochodowym,
  • lotniczym,
  • morskim,
  • kolejowym.

Mowa tu oczywiście o przewożeniu znacznej ilości towarów na spore odległości. Wybór odpowiedniego dla nas środka transportu powinien być uzależniony m.in. od:

  • masy i gabarytów przewożonych towarów,
  • rodzaju towarów i koniecznych do spełnienia warunków przewozu,
  • odległości do pokonania,
  • optymalnego czasu dostawy,
  • kosztów transportu, które jesteśmy w stanie ponieść,
  • procesów logistycznych w firmie.

Tych czynników jest o wiele więcej, ale stanowią one indywidualne cechy każdego przedsiębiorstwa. Wyżej wymienione okoliczności powinny być brane pod uwagę zawsze.

 

Transport morski – kiedy warto?

Transport morski charakteryzuje się możliwością przewozu towarów o bardzo dużej masie i gabarytach. Statek może przetransportować nawet 20 tysięcy kontenerów o długości 20 stóp (nieco ponad 6 metrów). Żaden inny środek transportu nie jest w stanie zapewnić takiej pojemności. Niestety ten środek lokomocji ma też dużą wadę – czas dostawy jest bardzo długi. Przewiezienie towaru między dwoma półkulami może wynieść nawet kilka miesięcy. Oznacza to, że nie jest to odpowiedni wybór dla firm, którym zależy na czasie lub potrzebują przetransportować szybko psujący się towar. Przy pełnym zapełnieniu statku i kontenerów, cena jednostkowa transportu jest bardzo atrakcyjna, choć nie ma co ukrywać – wynajęcie takiej powierzchni jest opłacalne tylko i wyłącznie przy dużych odległościach – mając do pokonania kilkaset kilometrów, raczej nie będziemy zainteresowani tym środkiem transportu – przykład to import takich produktów, jak naczynia miedziane z Indii. Miejmy też na uwadze, że konieczne jest pokonanie drogi od nadawcy do portu oraz z portu do adresata. Konieczne jest więc skorzystanie z dodatkowych środków transportu – najczęściej drogowego.

 

Transport kolejowy – szybszy, acz droższy

Ciekawą alternatywą jest transport kolejowy. Jeden wagon może przetransportować nawet 50 ton towaru, a tych w składzie może być wiele. Czas transportu jest również o wiele szybszy, a liczba stacji kolejowych jest znacznie większa niż portów. Mamy więc możliwość wybrania bardziej dogodnej dla nas lokalizacji załadunku i rozładunku. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko jest to transport intermodalny – konieczne jest więc skorzystanie z dodatkowego środka lokomocji. Transport koleją jest jednak opłacalny cenowo, jeśli decydujemy się na przewóz dużej ilości ładunku i na większe odległości. Dużą zaletą jest również możliwość dostosowania wagonów do naszych potrzeb. Możemy skorzystać z chłodni lub cystern w zależności od rodzaju towarów.

 

Transport lotniczy – kiedy liczy się czas, a nie cena

Podstawową zaletą transportu lotniczego jest czas dostawy. Pokonanie odległości dzielącej dwie półkule wraz z załadunkiem i rozładunkiem trwa nie dłużej niż 3 dni. Trzeba jednak być świadomym możliwych opóźnień ze względu na złe warunki atmosferyczne. Takie rozwiązanie jest jednak opłacalne jedynie wówczas, kiedy nie liczy się cena – koszty takiego transportu są bardzo duże. Samolot nie ma także dużej pojemności – ładowność to od 40 do 250 ton. Z jednej strony wydaje się to całkiem sporą ilością, z drugiej jednak pamiętajmy, że paliwo lotnicze także waży, a im większą odległość trzeba pokonać, tym więcej paliwa jest potrzebne. Bardzo ciężko jest także utrzymać w samolocie odpowiednie warunki przewozu – takie jak temperatura czy poziom wstrząsów.

 

Najpopularniejszy transport drogowy

Najpopularniejszym środkiem transportu jest oczywiście samochód – od małych dostawczaków przez wielkie ciągniki siodłowe z naczepami. Przewóz towarów z wykorzystaniem tego typu pojazdów jest najbardziej elastyczny i atrakcyjny cenowo. Do głównych zalet tego rozwiązania należą:

  • zminimalizowanie liczby przeładunku towarów,
  • możliwość szybkiego reagowania na zmiany w infrastrukturze transportowej,
  • możliwość przewozu dowolnego rodzaju towarów,
  • opłacalność transportu na małe odległości,
  • brak konieczności korzystania z dodatkowych środków transportu.

Maksymalna ładowność jednego pojazdu to jednak jedynie 24 tony, co sprawia, że przewóz bardzo dużej liczby towarów na znaczną odległość może stać się jednak nieopłacalne w porównaniu to transportu morskiego czy kolejowego. Świetnie się jednak sprawdza przy przewożeniu tzw. drobnicy.

Rodzaj transportu jest uzależniony od wielu czynników. By wybrać ten odpowiedni, trzeba przeanalizować dokładnie sytuację firmy, rodzaj towarów, ale także stanowisko kontrahenta, który dane produkty będzie od nas odbierać. Niektórym bardziej zależy na czasie, innym na cenie, a jeszcze inni najbardziej cenią dostawę bezpośrednio pod drzwi.

 

EnglishBrazil