Jaki transport wybrać – co bezpieczne a co tańsze

Dziś branża logistyczna oferuje szereg szeroko dostępnych rozwiązań. Wraz z rozwojem środków komunikacji, przewóz towarów uległ zmianom – na lepsze. Niegdyś trudno dostępne środki transportu dziś są bardziej popularne i przystępne niemalże dla każdego. Natomiast postęp szeroko rozumianej technologii doprowadził do znacznego wzrostu bezpieczeństwa oferowanych przez firmy spedycyjne usług. Nie wiesz jaki transport wybrać? Zapraszamy do lektury.

Jaki transport jest najtańszy?

Ze względu na dużą konkurencyjność, niemalże wszystkie metody przewozu towarów są ogólnodostępne, a konkretny rodzaj dobierany jest raczej w zależności od potrzeb zleceniodawcy oraz wymogów przewozu danego towaru. Niemniej jednak, mimo wszystko ze względu na wiele czynników, niektóre metody przewoźnictwa są tańsze. Przykładowo, jeśli chodzi o długie trasy, to najtańszą opcją są statki towarowe.

Jaki transport jest najbardziej bezpieczny?

Co właściwie wpływa na bezpieczeństwo danego transportu? Przede wszystkim wszystkie możliwe zagrożenia i ryzyko ich wystąpienia. Kluczem do bezpiecznego przewozu towaru jest oczywiście ciągłość oraz skuteczność dostaw. Niestety z uwagi na dużo zmiennych trudno ocenić poziom bezpieczeństwa przewożonych ładunków. Na bezpieczeństwo wpływ mają różnego rodzaju czynniki, np.:

  • techniczne – usterki taboru, uszkodzenie przesyłek
  • ludzkie – umiejętności oraz stan psychofizyczny kierowcy, decyzje podejmowane w trakcie przewozu
  • losowe – wszelkie wypadki

Branża TSL określa spedycję morską jako najbezpieczniejszą formę spedycji. Wprawdzie tego rodzaju spedycja niesie za sobą pewne ryzyko, niemniej jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich norm oraz wytycznych, jesteśmy w stanie skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożeń i zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Za jeden z najmniej bezpiecznych środków transportu uznawany jest drogowy. Tutaj dużą rolę gra nie tylko doświadczenie kierowcy i przepisowa jazda, ale i warunki panujące na drodze. Ponadto, kolejowy przez duże ryzyko uszkodzenia przewożonych towarów, często uznawany jest także za mało bezpieczny.

EnglishBrazil