Programy wsparcia dla eksporterów
Z roku na rok coraz więcej spółek decyduje się poszerzyć swoją działalność poza granice kraju. Niemniej jednak z uwagi na dużą konkurencję na rynku międzynarodowym trudno wybić się na tle konkurentów. Oprócz dobrego pomysłu czy biznesplanu potrzeba do tego między innymi dużo wiedzy oraz odpowiednich ilości środków. Na szczęście istnieje wiele polskich instytucji, które oferują pomoc w postaci programów wsparcia.
Promocja polskich przedsiębiorstw za granicą
Finansowanie eksportu, kredyty oraz gwarancje eksportowe to tylko kilka z możliwych form pomocy, które proponują różnego rodzaju instytucje. Niemniej jednak, oprócz pomocy finansowej oferują one także inny rodzaj wsparcia, mianowicie pomoc merytoryczną, która obejmuje m.in. aktualne informacje na temat rynku. Ponadto, dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem zagranicznym, powstał portal “Portal Promocji Eksportu”, gdzie znajdują się wszystkie aktualności branżowe, a także nadchodzące wydarzenia (targi, wystawy, konferencje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie) oraz bazy przetargów i ofert, które pomagają znaleźć nowych kontrahentów.
Wsparcie merytoryczne dla handlowców
Rynek międzynarodowy to szeroka dziedzina. Nic więc dziwnego, że wielu świeżo upieczonych eksporterów decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Obejmuje to wsparcie w zakresie zdobywania nowych kontaktów, udostępniania baz danych, pomocy w pierwszych kontaktach między kontrahentami, a także promocji przedsiębiorstwa. W wypadku instytucji, które oferują pomoc merytoryczną, możemy wymienić m.in. Zagraniczne Biura Handlowe, Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP, jak i takie organy jak Krajowa Izba Gospodarcza, Polski Fundusz Rozwoju, a także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Inwestycji i Handlu.
Instrumenty wsparcia – pomoc finansowa
Istnieje również wiele instytucji, które oferują wsparcie finansowe dla eksporterów. Obejmuje to m.in. różnego rodzaju programy promocyjne oraz rządowe instrumenty finansowe, które pochodzą zarówno ze środków budżetowych, jak i funduszy UE. Możemy do nich zaliczyć: Polski Fundusz Rozwoju, Branżowe Programy Promocji, Program Promocji na rynkach perspektywicznych, Program Marka Polskiej Gospodarki czy Rządowe programy „GO” (np. Go China, Go Africa, Go Arctic itd.). W wypadku wsparcia z budżetu państwa możemy wymienić m.in. Program „Finansowe Wspieranie Eksportu” prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Program wspierania eksportu DOKE oraz Fundusz Ekspansji Zagranicznej. Istnieje również możliwość ubiegania się o Fundusze z UE.