Sprowadzanie i transport towarów z USA – co warto wiedzieć?

Import towarów z USA jest bardzo popularny w Polsce. Produkowane tam artykuły są postrzegane jako te najwyższej jakości, a ich koszt jest często o wiele niższy niż analogicznych produktów z Europy. Minusem z pewnością jest odległość z USA do Polski, która ma wpływ na cenę transportu oraz konieczny czas dostawy. Niezbędna jest także konieczność poznania dość rygorystycznych zasad importu towarów. Co warto wiedzieć?

 

Rodzaje środków transportu, czyli jak przewieźć towar z USA do Polski?

USA leży za oceanem, więc niestety konieczne jest skorzystanie z jednego z dwóch środków transportu:

  • kontenerowca morskiego,
  • samolotu transportowego.

Warto także pamiętać, że najprawdopodobniej będziemy musieli skorzystać z transportu intermodalnego, czyli łączącego różne środki lokomocji. Stany Zjednoczone są bardzo rozległe, a odległości dzielące poszczególne miasta z portami czy lotniskami są wręcz niewyobrażalne dla Europejczyka. Transport morski zajmuje od 3 do 6 tygodni – w zależności od lokalizacji nadawcy towaru. Przewóz samolotem to 2-3 dni w przypadku najszybszej i najkosztowniejszej usługi i około 2 tygodnie, jeśli weźmiemy pod uwagę tańszy rodzaj przesyłki. Całkowity koszt transportu prezentuje się jednak zgoła inaczej, niż ma to miejsce w Europie czy Chinach, gdzie najbardziej opłaca się wynająć kontener na statku.

 

Samolot czy statek?

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć model współpracy z nadawcą towarów. Mamy dwa rozwiązania:

  • EXW – strona kupująca jest całkowicie odpowiedzialna za transport towaru od drzwi sprzedającego do miejsca docelowego,
  • FOB – sprzedawca odpowiada za transport swojego towaru do najbliższego portu lub lotniska w USA, gdzie produkt zostaje przekazany nabywcy.

W USA najczęściej spotykamy się z pierwszym modelem współpracy. Ponieważ jednak transport lądowy jest tu o wiele droższy niż w Europie, a porty morskie leżą najczęściej bardzo daleko, bardziej opłacalnym rozwiązaniem może się okazać jednak samolot. Musimy jednak zwrócić uwagę na całkowitą masę i objętość sprowadzanych przez nas towarów.

 

Kwestie organizacyjne

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest konieczność rejestracji jako importer towarów. Importowanie towarów na teren Unii Europejskiej jest możliwe jedynie dla firm, które posiadają tzw. numer EORI. Można o niego wnioskować za pomocą elektronicznego systemu PUESC, a cała procedura trwa kilka dni. Tylko wówczas możemy dokonać odprawy celnej. Każdy podmiot sprowadzający towar z USA musi wypełnić deklarację celną. Może to być firma kurierska lub spedycyjna, która się tym zajmie w naszym imieniu. Jeśli chcemy jednak samodzielnie prowadzić import artykułów z USA, wszystkie dokumenty musimy także wypełniać sami.

 

Podatki i opłaty

By wyliczyć niezbędne do zapłacenia podatki na odprawie celnej, musimy znać:

  • stawkę celną,
  • stawkę podatku VAT w Polsce,
  • wartość towaru w USA,
  • koszt transportu.

Cło musimy zapłacić zawsze i stanowi ono iloczyn stawki celnej i wartości towaru. Podatek VAT obliczamy, mnożąc stawkę przez wszystkie poniesione przez nas koszty (łącznie z cłem). Jeśli jednak jesteśmy zarejestrowani jako płatnicy VAT w Polsce, możemy potem ubiegać się o zwrot podatku. Warto jeszcze znać pojęcie cła antydumpingowego, które jest nakładane jedynie na pewien typ towarów, który jest wwożony do Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem procedury importu koniecznie sprawdźmy, czy towar nie znajduje się w tym gronie. Koszta mogą być bardzo wysokie i sięgać nawet 50% wartości produktów.

Sprowadzanie i transport towarów z USA może wydawać się skomplikowane, szczególnie jeśli robimy to samodzielnie po raz pierwszy. Bardzo szybko jednak okazuje się, że wcale diabeł nie jest taki straszny, jak go malują z początku. Wystarczy kilka podstawowych informacji i wskazówek, by móc bez obaw importować towary z najdalszych rejonów Stanów Zjednoczonych.

EnglishBrazil