Transport drobnicowy – jak właściwie przewozić towary

Tzw. drobnica to najbardziej popularny rodzaj przewożonych towarów. Większość firm logistycznych i spedycyjnych czerpie z niej właśnie największe zyski. Trzeba jednak pamiętać, że specyfika takiego przewozu wymaga zarówno od przewoźnika, jak i nadawcy zastosowania szczególnych środków ostrożności.

 

Transport drobnicowy – co to jest?

Potocznie zwana drobnica charakteryzuje się:

 • stosunkowo niewielką wagą i wielkością pojedynczej sztuki towaru,
 • możliwością wyodrębnienia pojedynczej jednostki ładunkowej,
 • różnorodnością kształtów i opakowań,
 • rozproszeniem nadawców i odbiorców towaru.

Transport drobnicy może być usługą przewożenia skrzynek, pudełek, butli, beczek czy worków. W uproszczeniu możemy więc powiedzieć, że drobnicą jest wszystko to, co ma dość nietypowy kształt i jest niewielkie jako jedna jednostka produktowa. Warto jednak pamiętać, że istnieje lista produktów, które nie mogą być transportowane jako zwykła drobnica ze względu na swoją charakterystykę i konieczność utrzymania specjalnych warunków przewozu. Są to:

 • materiały wybuchowe,
 • leki i produkty lecznicze,
 • rośliny i zwierzęta żywe,
 • wyroby jubilerskie.

 

Ryzyko przewożenia towarów drobnicowych

Większość ryzyka transportu drobnicowego jest związane właśnie z opakowaniami, które najczęściej nie są bardzo trwałe. Worki czy pudełka bardzo łatwo uszkodzić, a tym samym ich zawartość może nie nadawać się już do obrotu. Kolejnym problemem jest różnorodność towarów. Bardzo trudno jest optymalnie spakować i umieścić w naczepie wiele nieforemnych produktów. Konieczne jest również wdrożenie odpowiednich procedur transportowych obejmujących rozładunek i przeładunek towarów. Dzięki temu można pogrupować nadawców i wprowadzić rejonizację dla każdego kierowcy i samochodu. Tak właśnie działają chociażby firmy kurierskie.

 

Jak zabezpieczyć towar drobnicowy?

Najczęściej stosowaną praktyką jest łączenie poszczególnych produktów w jeden zbiorczy ładunek – ma to miejsce często już u nadawcy. Dzięki temu nie tylko zabezpieczamy opakowania przed zniszczeniem, ale minimalizujemy czas rozładunku i załadunku. Towar umieszcza się na paletach lub nawet w kontenerach, jeśli jest go na tyle dużo. O wiele łatwiej jest również zaplanować jego rozmieszczenie na samochodzie. Warto również transport drobnicowy dodatkowo ubezpieczyć, co da nam gwarancję otrzymania odszkodowania w przypadku jego zniszczenia – o co przecież nietrudno. Również przewoźnicy wykupują ubezpieczenie OC.

 

Jak łączyć ze sobą towar?

Sposoby połączenia ze sobą ładunku drobnicowego muszą zależeć nie tylko od jego rodzaju i kształtu poszczególnych opakowań jednostkowych, ale również od punktu docelowego dostawy. Wspólne pakowanie towaru przeznaczonego dla dwóch odbiorców po różnych stronach kraju raczej nie da nam zamierzonego efektu. W związku z tym rozróżniamy kilka podstawowych metod łączenia ze sobą towarów:

 • związanie ze sobą kilku ładunków w jeden,
 • umieszczenie towaru na palecie,
 • umieszczenie towaru w kontenerze,
 • połączenie kilku paczek towaru w jeden pakiet.

Warto pamiętać,by starać się łączyć ze sobą towar w jak największe pakiety – dzięki temu nie tylko mamy większą gwarancję, że dojedzie on do celu bezpiecznie, ale także możemy uzyskać atrakcyjniejszą cenę przewozu i niejednokrotnie szybszy czas realizacji.

Transport drobnicowy pod wieloma względami wymaga większego nakładu pracy – i od nadawcy, i od przewoźnika. Z drugiej strony coraz bardziej liczy się nie tyle ile cena, tyle co czas transportu. Zwróćmy więc uwagę na odpowiednie zabezpieczenie towaru. Dzięki temu nie tylko otrzymamy niższą cenę, ale i gwarancję, że nieuszkodzona przesyłka będzie dostarczona na czas

EnglishBrazil