Transport drogowy czy kolejowy? Porównanie.

Chcąc przetransportować swoje towary między dwoma, dość odległymi miejscami, stajemy przed wyborem środka transportu. Choć najczęściej wybierany jest transport samochodowy, to jednak nie możemy zapominać o kolei – jedną z najstarszych metod przewożenia ludzi i przedmiotów. Co się bardziej opłaca obecnie? Kiedy lepiej jest skorzystać z samochodu, a kiedy z pociągu towarowego?

Transport drogowy – zalety

Główną zaletą transportu samochodowego jest przede wszystkim cena. Koszty, które ponosimy to jedynie cena paliwa oraz zatrudnienia kierowcy. Przy średnim spalaniu TIR-a wynoszącym około 40 litrów, pokonanie trasy 100 kilometrów kosztuje około 200 złotych, do czego należy doliczyć dniówkę kierowcy w podobnej wysokości. To dość niewiele w porównaniu z innymi środkami lokomocji. Nie możemy również zapominać, że samochód to również najwygodniejsza metoda komunikacji między dwoma miejscami. Towar jest dostarczany od drzwi do drzwi z minimalną liczbą stacji przeładunkowych. Decydując się na transport kolejowy, tak czy siak potrzebny jest samochód, by załadunek zawieść na stację i stamtąd też go odebrać.

Wady przewozu towarów autem

Transport samochodowy ma jedną, dość mocną wadę. Liczba wypadków na drogach jest dość znaczna, a prawdopodobieństwo, że auto z naszym towarem weźmie udział w kolizji drogowej, jest wysokie. Oznacza to, że towar może nie dojechać na czas lub nawet zostać uszkodzony czy zniszczony. Nie możemy również zapominać o zwiększonej emisji spalin. Firmy dbające o środowisko z pewnością powinny rozważyć inne środki lokomocji.

Transport kolejowy – zalety

Transport kolejowy staje się atrakcyjną metodą przewożenia dużej liczby towarów o sporej masie. Wagony mają o wiele większą ładowność niż naczepa samochodowa. Maksymalna ładowność wagonu towarowego to nawet 50 ton. Do innych zalet należą:

  • duża dostępność tego środka transportu,
  • duża szybkość przemieszczania się,
  • ekologiczny sposób transportu.

Transport kolejowy wydaje się również rozsądniejszym wyjściem w przypadku dłuższych tras – również międzykrajowych czy nawet międzykontynentalnych. Jedynie musimy pamiętać o możliwości problemów wynikających z różnych szerokości torów w różnych krajach.

Jaka jest cena transportu kolejowego?

Transport kolejowy jest droższy od drogowego, co jest szczególnie widoczne zwłaszcza na krótszych trasach wynoszących kilkaset kilometrów. Za analogiczną odległość 100 kilometrów w kraju musimy zapłacić prawie dwa tysiące złotych, co wynika z aktualnego cennika PKP Cargo. Cena dotyczy przesyłki o masie 25 ton. Zyskujemy jednak o wiele większą elastyczność. W przypadku transportu drogowego przy konieczności przewozu towaru przekraczającego niewiele ładowność maksymalną jednego samochodu, musielibyśmy wysłać drugi – nawet jeśli jechałby prawie pusty. Przy transporcie kolejowym mamy możliwość zwiększenia maksymalnej ładowności wagonu za opłatą proporcjonalną. Koszty naliczane za przebyty kilometraż również są nieco zmniejszane proporcjonalnie za każdy kilometr.

Inne wady transportu kolejowego

Tak jak samochody są narażone na udział w niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, przez co mogą złapać opóźnienie, tak i pociągi są na to narażone. Choć wypadki z udziałem tego środka transportu należą do rzadkości, to jednak bardzo często dochodzi do awarii na sieci trakcyjnej czy opóźnienia innego składu, od którego zależy punktualność wynajętego przez nas pociągu.

Transport drogowy czy kolejowy?

Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Podejmując decyzję o zastosowaniu danego środka lokomocji, musimy wziąć pod uwagę:

  • cenę transportu,
  • masę przewożonego towaru,
  • odległość do miejsca docelowego,
  • ekologiczność rozwiązania i wizerunek marketingowy.

 

Z pewnością na krótszych trasach przy niewielkich ładunkach do kilkudziesięciu ton lepiej wypada transport drogowy. Jeśli jednak potrzebujemy przetransportować kilkaset lub nawet kilka tysięcy ton na znaczną odległość, lepiej skontaktować się z przewoźnikiem kolejowym, który może nam dodatkowo zaoferować dość sporą zniżkę.

EnglishBrazil