Transport leków – wszystko co musisz wiedzieć

Transportowanie leków to czynność obarczona wieloma restrykcyjnymi wymogami prawnymi. Wymaga zainwestowania w odpowiednie pojazdy, zabezpieczenia oraz czujniki, które stale monitorują stan lekarstw. Mimo to, ten dział transportu jest uważany za jeden z najbardziej dochodowych. Podpowiadamy, co trzeba o nim wiedzieć.

 

Transport leków – ustawa prawna

Dokładne przepisy, które mówią, jak należy przewozić leki, znajdziemy w Prawie farmaceutycznym z dnia 6 września 2001 roku. Ustawa jest rozszerzona o wiele dodatkowych rozporządzeń i procedur, do których należy się stosować. Mowa tu chociażby o konieczności zabezpieczenia transportu przed uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami czy niewłaściwą temperaturą przewozu. Przewoźnik zostanie poinformowany przez firmę farmaceutyczną lub hurtownię o większości warunków, które trzeba spełnić, ale powinien być przygotowany do ich spełnienia.

 

Jak przewozić leki?

W zapisach Dobrej Praktyki Dystrybucji, którą również znajdziemy w dzienniku ustaw, przeczytamy, że transport leków musi zapewniać:

  • możliwość jasnej identyfikacji nadawcy i odbiorcy ładunku oraz konkretnych produktów leczniczych,
  • zabezpieczenie przed wzajemnym skażeniem leków,
  • ochronę przed: działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, kradzieżą,
  • prawidłową temperaturę przewozu leków podczas całego łańcucha transportu.

Pamiętajmy także, że hurtowy przewóz leków musi odbywać się w sposób bezpośredni – od nadawcy do odbiorcy transportu. Nie może być mowy o żadnym miejscu przeładunkowym lub zmianie pojazdu w trakcie przewozu.

 

Jaka temperatura jest odpowiednia?

Najwięcej kłopotów sprawia transport leków w odpowiedniej temperaturze. Najczęściej definiowane są trzy przedziały:

  • od 25 do 15 st. Celsjusza,
  • od 15 do 8 st. Celsjusza,
  • od 8 do 2 st. Celsjusza.

Najwięcej problemów sprawia oczywiście utrzymanie najniższej temperatury przez cały przewóz ładunku. Z reguły leki są wówczas pakowane w specjalne opakowania izotermiczne – najczęściej styropianowe. Do innych rozwiązań należy transport w specjalnych, utrzymujących temperaturę skrzyniach ładownych, a nawet w samochodach chłodniczych. Ta metoda jest najbezpieczniejsza dla delikatnego ładunku, a dodatkowo mamy możliwość łatwego i ciągłego monitorowania warunków – nie tylko temperatury, ale również wilgotności. Pamiętajmy, że wraz z transportem leków, musimy dostarczyć kompletny rejestr warunków przewozu medykamentów. W przeciwnym wypadku odbiorca i nadawca mogą złożyć reklamacje i obarczyć przewoźnika kosztami utylizacji, przewozu i wyprodukowania nowej partii leków.

 

Jak zabezpieczyć transport przed kradzieżą?

Transport leków jest również bardzo zagrożony ewentualnymi kradzieżami. By zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, przewoźnik powinien wyposażyć swoje pojazdy w dodatkowe rozwiązania, takie jak:

  • monitoring GPS,
  • blokadę skrzyni biegów,
  • skrzynie ładunkowe przykręcone na stałe do podwozia samochodu,
  • w przypadku wyjątkowo cennych ładunków, warto rozważyć dodatkową ochronę ludzką.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stan ładunku zostanie dostarczony do miejsca docelowego bez szwanku.

 

Jak zabezpieczyć się przed wypadkami losowymi?

Wypadki losowe mogą zdarzyć się każdemu. Wystarczy chociażby dłuższa awaria samochodu czy wypadek komunikacyjny. Na takie właśnie okoliczności warto wykupić ubezpieczenie OC, które ochroni przewoźnika przed bolesnymi, finansowymi konsekwencjami. Zawsze także warto mieć dyspozycyjny, zastępczy samochód czy nawet zapasowy agregat prądotwórczy.

Transport leków jest bardzo wymagający dla przewoźnika. Zanim zaczniemy myśleć o podjęciu takiej współpracy z wytwórcami lub hurtowniami, warto przeanalizować, czy jesteśmy w stanie podołać wysokim wymaganiom. Choć zyski mogą być bardzo wysokie, to jednak wiąże się to z o wiele większą odpowiedzialną niż w przypadku transportu jakichkolwiek innych towarów.

EnglishBrazil