Transport lotniczy towarów – wady i zalety

Transport lotniczy jest ostatnimi czasy coraz bardziej popularny wśród firm transportowych. Ma on wiele zalet, choć znajdziemy też i wady w tego typu rozwiązaniu. Czy przewożenie towarów samolotem jest opłacalne? Prezentujemy wady i zalety stosowania transportu lotniczego.

 

 

Zalety transportu lotniczego

Transport lotniczy ma wiele zalet, które ostatecznie wpływają na popularność tego rozwiązania.

Bezpieczeństwo transportu

Katastrofy lotnicze są zwykle szeroko opisywane przez media i portale społecznościowe. Ma to związek ze spektakularnością i pewną dramaturgią. Po prawdzie jednak, transport lotniczy jest o wiele bezpieczniejszy od samochodowego. Liczba wypadków w komunikacji samochodowej jest znacznie większa i przynosi o wiele większe straty dla firm transportowych. W 2018 roku w Polsce zgłoszono nieco ponad 31 tysięcy wypadków drogowych. Dla porównania – na całym świecie w 2018 roku odnotowano zaledwie kilkadziesiąt incydentów z udziałem samolotów. Oznacza to, że nie ma bezpieczniejszego środka transportu.

Szybkość dotarcia do celu

Samoloty są również najszybszą metodą transportu. Już w kilkanaście godzin są w stanie przetransportować towar do kraju oddalonego o kilka tysięcy kilometrów. To na pewno duży pozytyw przesyłania towarów drogą lotniczą.

Tego typu komunikacja ma również wysoką częstotliwość przewozów. W przeciwieństwie chociażby do transportu morskiego, maszyny latające opuszczają swoje hangary częściej. Samolot jest w stanie dotrzeć tam, gdzie żaden inny środek komunikacji nie jest w stanie dotrzeć.

Bezpieczeństwo dla towarów

Transport lotniczy jest również bardzo bezpieczny dla samych towarów – zwłaszcza tych szczególnie wrażliwych czy kruchych. Na pokładzie samolotu nie ma wilgoci, wstrząsy są mniejsze, a ryzyko zniszczenia towarów jest minimalne. Wpływ na to ma również mniejsza liczba przenoszenia produktów – jeśli przed załadunkiem i po rozładunku mamy niewiele punktów przeładunkowych.

 

Wady transport lotniczego

Transport lotniczy, jak każdy inny, ma również swoje wady. Warto o nich wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o jego wyborze.

Wysoka cena

Transport lotniczy jest drogi. Nie chodzi tu tylko o sam koszt wynajęcia samolotu (który również nie należy do najtańszych), ale również o wydatki związane z dostarczeniem towarów na lotnisko i późniejsze ich odebranie. Trzeba mimo wszystko skorzystać z komunikacji samochodowej. Zwiększa się więc liczba niezbędnych podwykonawców oraz jest więcej sytuacji, w których może zdarzyć się awaria czy opóźnienie.

Niekorzystne warunki atmosferyczne

Burza czy porywisty wiatr w większości wypadków nie będą zakłócać transportu samochodowego lub kolejowego. Mogą się zdarzyć oczywiście opóźnienia, ale będą one stosunkowo niewielkie. W takich sytuacjach jednak transport lotniczy może zostać wstrzymany. W czasie śnieżycy lub gwałtownych opadów z piorunami start samolotu może zostać opóźniony czy nawet odwołany.

Ograniczona ładowność

Samolot, jak każdy inny środek transportu, ma ograniczoną ładowność. Przy transporcie kolejowym możemy jednak bez problemu doczepić kolejny wagon, a w transporcie samochodowym wysłać kolejne auto lub zmienić naczepę na większą. W maszynach latających jest to niemożliwe. Możemy zdecydować się na dodatkowy lot, ale koszty zostaną wtedy podwojone. Nie zawsze również jest to możliwe – przewoźnik może nie mieć kolejnego samolotu lub nie dostać pozwolenia na lot.

 

Transport lotniczy sprawdza się przy umiarkowanie ciężkich towarach, które w maksymalnie najkrótszym czasie muszą przebyć dużą odległość. Wybierając ten sposób dostarczania towarów, zawsze bierzmy pod uwagę ewentualne ryzyko opóźnień i koszty. Przy niewielkich trasach lepsze mogą się okazać zwykłe rozwiązania i transport lądowy.

EnglishBrazil