Transport kolejowy czy lotniczy?

Chcąc przetransportować towar między dwoma, bardzo odległymi punktami na świecie, najczęściej stajemy przed wyborem transportu kolejowego lub lotniczego. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Kiedy lepiej jest skorzystać z danego środka transportu?

Transport kolejowy – cechy charakterystyczne

Transport kolejowy jest jedną z najstarszych metod przewozu towarów. Charakteryzuje się przede wszystkim:

  • stosunkowo szybkim czasem wykonania usługi,
  • dużymi możliwościami załadunkowymi,
  • elastycznością w ilości i rodzaju przewożonego towaru,
  • stosunkową odpornością na opóźnienia wywołane warunkami atmosferycznymi.

Warto pamiętać, że jeden list przewozowy dotyczy przynajmniej jednego wagonu. Nie mamy możliwości wynajęcia tylko połowy miejsca. Oznacza to, że najbardziej kalkuluje się przewozić towary o masie całkowitej powyżej kilkunastu ton. Wagony dwuosiowe mogą pomieścić nawet 30 ton towaru, choć do dyspozycji mamy także wagony więcej niż 2-osiowe. Najczęściej nie ma problemu z transportem w wagonach chłodniczych czy zabezpieczonych w inny, specjalistyczny sposób.

 

Transport lotniczy – cechy charakterystyczne

Transport lotniczy z kolei jest jednym z najnowszych środków transportu. Wyróżnia się m.in.:

  • bardzo szybkim czasem wykonania usługi,
  • niewielkimi możliwościami załadunkowymi,
  • koniecznością spełnienia przez towar pewnych kryteriów,
  • dużą podatnością na opóźnienia z powodu złych warunków atmosferycznych.

Nawet w przypadku miejsc położonych po dwóch stronach globu, czas trwania przewozu wynosi 2-3 dni wraz z załadunkiem i rozładunkiem. Musimy być jednak świadomi możliwych opóźnień związanych z koniecznością przeczekania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestety pojemność samolotu jest ograniczona – zarówno pod względem masy, jak i objętości. Nie ma możliwości załadowania towarów wielkogabarytowych czy ważących kilkadziesiąt ton. Transport lotniczy przeznaczony jest głównie dla drobnicy. W samolocie o wiele trudniej jest zastosować specjalistyczne zabezpieczenia – na przykład rozwiązania chłodnicze. Jest to oczywiście możliwe, ale są one o wiele bardziej zawodne.

 

Transport kolejowy czy lotniczy?

Wybierając środek transportu, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • rodzaj ładunku,
  • oczekiwany czas wykonania usługi,
  • koszt transportu,
  • zastosowanie rozwiązań transportu intermodalnego.

Najczęściej zarówno transport lotniczy, jak i kolejowy, wymagają dodatkowego środka transportu, którym przewieziemy towar z magazynu czy hali produkcyjnej do punktu załadunku i rozładunku. Pamiętajmy jednak o tym, że portów lotniczych jest o wiele mniej, niż stacji kolejowych. Odległość, którą nasz towar musi pokonać autem, też jest ważnym czynnikiem, który może zdecydować o wyborze konkretnej metody transportu. Transport lotniczy jest również o wiele droższy od kolejowego – często nawet 10-krotnie.

 

Kiedy więc samolot, a kiedy pociąg?

Samolot z pewnością okaże się atrakcyjnym rozwiązaniem, kiedy potrzebne jest przetransportowanie towaru o niezbyt dużej masie i gabarytach, a dodatkowo przede wszystkim liczy się czas dostawy, a nie koszty. Transport lotniczy może być z powodzeniem stosowany przy ładunku, od którego zależy ciągłość produkcyjna lub ma wpływ na życie innych ludzi – na przykład w akcjach humanitarnych. Z drugiej strony, nie jest to polecane rozwiązanie np. do transportu leków. Powodem jest trudność utrzymania odpowiednich warunków przewozu.

Kolej zaś znajdzie swoje zastosowanie w przypadku ładunków wielkogabarytowych, które trzeba przewozić zwłaszcza na trasach międzynarodowych. Ten środek transportu cechuje się stosunkowo niewielkimi opóźnieniami, ale i o wiele dłuższym czasem przejazdu między wyznaczonymi punktami. Dobrze sprawdzi się więc jako metoda zaopatrywania klientów zagranicznych w towar, gdzie ustalamy od początku czas dostawy np. na tydzień lub dwa.

Wybór odpowiedniego środka transportu naszych towarów ma wpływ zarówno na nasz biznes, jak i na klienta, którego zaopatrujemy. Przed ostateczną decyzją zawsze bierzmy pod uwagę wszystkie czynniki – nie tylko czas i koszt, ale także odległość czy możliwość ewentualnych opóźnień lub na przykład konieczność zmiany warunków dostawy, lub nagłego powiększenia ładunku.

 

EnglishBrazil